Ukraynadan 16 milyon tondan çox taxıl məhsulları ixrac edilib - Ərdoğan
"Ərzaq müqaviləsi çərçivəsində Ukraynadan 16 milyon tondan çox kənd təsərrüfatı məhsulları ixrac edilib". Bu barədə Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Twitter hesabında yazıb. “Bizim açdığımız dəhliz sayəsində 16 milyon tondan çox taxıl və taxıl məhsulları Ukrayna limanlarını tərk edərək bütün dünyaya çatdı”, - Ərdoğan deyib. İyulun 22-də Rusiya, Türkiyə, Ukrayna və BMT nümayəndələri tərəfindən imzalanan taxıl sazişi Odessa da daxil olmaqla üç limandan Ukrayna taxılının, ərzaq və gübrələrin Qara dəniz vasitəsilə ixracını nəzərdə tutur. Müqavilənin müddəti noyabrın 18-də başa çatıb, lakin tərəflərin etirazı olmadığı üçün avtomatik olaraq 120 gün müddətinə uzadılması nəzərdə tutulurdu. Sövdələşmənin özü paket sövdələşmənin ayrılmaz hissəsidir, o, digər şeylərlə yanaşı, Rusiyanın ərzaq və gübrə ixracının qarşısının alınmasını nəzərdə tutur. Moskva qeyd edib ki, məhz bu, yerinə yetirilməyib. Eyni zamanda, BMT-dən məhdudiyyətlərin aradan qaldırılacağına dair təminatlar var idi.