Tarix : 30-07-2024, 15:04
Ukrayna-Rusiya müharibəsi 2025-ci ildə də davam edəcək - Nazir
Ukrayna Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) ilə birlikdə müharibənin gələn il də davam edəcəyini nəzərə alaraq, 2025-ci il üçün tərəfdaşlardan əlavə maliyyə ehtiyacını 12-15 milyard dollar həcmində qiymətləndirir.
Bu barədə Ukraynanın maliyyə naziri Sergey Marçenko “RBC-Ukrayna”ya müsahibəsində bildirib.
O xatırladıb ki, BVF ilə hazırkı proqramın hazırlanması əsnasında əsas parametrlərdən biri müharibənin aktiv fazasının 2024-cü ilin ortalarına qədər davam edəcəyi olub, lakin bu proqnoz reallaşmayıb.
Nazir 2025-ci il üçün əlavə ehtiyacları 12-15 milyard dollar səviyyəsində qiymətləndirib. O əlavə edib: “Biz indi tərəfdaşlarımızla davamlı olaraq əlavə maliyyə təminatına ehtiyacımız olduğunu müzakirə edirik, çünki müharibə 2025-ci ildə də davam edəcək və bu səbəbdən buferə sahib olmalıyıq”.
Marçenkonun sözlərinə görə, bu təxminlər Maliyyə Nazirliyi ilə BVF arasında aparılan müzakirələrə tam uyğundur: “Onlar da potensial olaraq bunu proqramda mövcud olan əlavə ehtiyac kimi görürlər”.
Nazir vurğulayıb: “Biz ən çətin qərarlara hazır olduğumuzu, öz töhfəmizi verdiyimizi göstəririk. Tərəfdaşlarımızla görüşlərdə deyirik: büdcəmizdə 500 milyard qrivna kəsir var və onu həll etmək üçün bir həll yolu mövcuddur. Amma həm də gözləyirik ki, 2025-ci il üçün kifayət qədər maliyyə təminatı verəcəksiniz ki, biz büdcəni maliyyələşdirə bilək”.