Tarix : 30-07-2024, 14:39
Pezeşkian Kobaxidze ilə regiondan danışdı
İran prezidenti Məsud Pezeşkian Tehranda Gürcüstanın baş naziri İrakli Kobaxidze ilə görüşüb.
Gürcüstanın baş naziri İrakli Kobaxidze İranın yeni prezidentinin andiçmə mərasimində iştirak etmək üçün bu gün Tehrana gəlib.
Prezident Pezeşkian görüş zamanı Kobaxidzenin Tehranda olmasını Gürcüstanın İranla qarşılıqlı münasibətləri gücləndirmək üçün güclü iradəsinin sübutu kimi qiymətləndirib.
O deyib: “Qonşu və region ölkələri ilə əlaqələrin gücləndirilməsi 14-cü Tehran hökumətinin xarici siyasətinin prioritetidir”.
İki ölkə arasında əlaqələrin inkişafının təkcə Tehran və Tbilisi üçün deyil, bütün region üçün faydalı olduğunu əsas gətirən prezident Pezeşkian vurğulayıb ki, İran da Gürcüstan kimi müxtəlif sahələrdə müxtəlif imkanları və qarşılıqlı əməkdaşlığı aktivləşdirmək əzmindədir.
Gürcüstanın baş naziri İran prezidenti seçilən Pezeşkianı seçkilərdə qələbəsi münasibətilə təbrik edərkən, ona yeni vəzifəsində uğurlar arzulayıb və deyib: “İran regionda mühüm və konstruktiv rol oynayır və biz iki ölkə arasında mövcud dostluq münasibətlərindən son dərəcə məmnunuq”.