Tarix : 14-09-2021, 18:21
Əfqanıstana 20 milyon avro həcmində humanitar yardım ayırıb
Əfqanıstanın bərpası üçün vəsait toplamaq məqsədilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Cenevrədə təşkil etdiyi donorlar görüşündən sonra 1,1 milyard dollardan çox (təxminən 930 milyon avro) vəsait yığılıb.
BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreşin sözlərinə görə, əfqanlar tam iqtisadi iflas təhlükəsi qarşısındadırlar və bu ayın sonunda ölkənin ərzaq ehtiyatı tükənə bilər. Dünya Ərzaq Proqramı Əfqanıstanda 14 milyon insanın kəskin aclıqla üzləşməsi barədə xəbərdarlıq edib.
BMT-nin hesablamalarına görə, Əfqanıstanda humanitar vəziyyətin daha da pisləşməməsi üçün təkcə bu il təqribən 606 milyon dollar (513 milyon avro) tələb olunur. Gələn il ərzində beş yaşadək uşaqların təxminən 50 faizinin yarıac-yarıtox yaşayacağı gözlənilir. Bu səbəbdən vəsaitin üçdəbiri ərzaq proqramlarına sərf olunacaq.
İspaniyanın xarici işlər naziri Xose Manuel Albares donorların virtual görüşündə bildirib ki, İspaniya Əfqanıstana humanitar yardım kimi 20 milyon avro, o cümlədən bu il azı 7 milyon avro ayıracaq.