Tarix : 13-07-2024, 10:05
MEHRİ YOXSA  MEĞRİ?
MEHRİ, YOXSA MEĞRİ?
Hörmətli redaksiya,
"Bütöv Azərbaycan" qəzetinin 28 iyun tarixli sayında “Qərbi Azərbaycan Kuboku” uğrunda mini futbol turnirinin açılış mərasimi -26.06.2024 xəbəri verilirdi. Çoxlu sayda şəkillər də oxuçulara təqdim edilirdi. Təbii ki, bunlar xoşdu. Həmin səhifədə “Meğri komandası və meğrililər “ də yazılıb.
Hər dəfə Meğri adı oxuyanda rahatsızlıq keçirirəm. Haqlıyammı? Haqsızammı? Hələ ki, qəti deyə bilmərəm. Bir məqamı bilirəm, rəsmi KİV də , özəl də bu adı hər iki variantda oxuculara təqdim edir. El arasında müəyyən imiç sahibi olan şəxslər də hər iki variantda işlədir. Məgər bunlardan hansının düzgün olduğunu ayırd etmək çox çətindirmi? Yəqin ki, mütəxəssis rəyinə ehtiyac vardır. Mənsə bu məqsədlə, necə deyərlər ip ucu verə bilərəm. Bəlkə də onu əldə tutmaq bizi məqsədə aparıb çıxarmaqda köməkçi ola bilər.
Yaxşı xatırlayıram, yeniyetməlik illərimdə divar təqvimi deyilən çoxvərəqli təqvim dəbdə idi. Hə, divardan asıldığından belə adlanırdı. Təqvimdə ilin hər gününə aid bir vərəq olurdu. Vərəqin üz tərəfində həmin günü göstərən iri rəqəm (ədəd) yazılırdı. Daha hansısa məlumatlar xırda hərflərlə yazılırdı. Vərəqin arxa tərəfindəsə kim və ya nə haqdasa maraqlı məlumatlar qısaca verilirdi. Vərəqlərdən birinin arxasında yazılmışdı ki, İran imperiyasının azərbaycanlı əsilli Şahı yay fəslində qızı ilə birgə istirahət məqsədiylə Araz çayını aşaraq Şimala, ölkəmizin əsrarəngiz guşələrindən olan Zəngəzura üz tutmuşdu. Şah sevimli qızının ürəyinə yatmış sahədə çadırlar qurulması əmrini vermişdi. Qayıdarkən isə xoş istirahətli günlər keçirdikləri bu səfalı torpaq sahəsini qızının adı ilə MEHRİ adlandırmışdı.
Təəssüf olsun ki, Şahın adı və Zərgəzurda keçirilmiş günlərin tarixi yaddaşda qalmayıb. Lakin Şahın qızının adı və onun həmin məkanı qızının adıyla bağlı adlandırması unudulmayıb. Odur ki, bu qədim və səfalı guşənin MEHRİ kimi adlandırılması yəqin ki, düzgün olardı.
Hər ehtimala qarşı belə də etmək olar. Tariximizin həmin dövrünü əhatə edən zaman kəsiyinin tədqiqatçılarından birinin yazısının və ya onunla müsahibənin qəzetinizin səhifəsində dərci də “MEHRİ və ya MEĞRİ?” sualının cavabını dəqiqləşdirmərə köməkçi ola bilər.
Ümidvaram ki, bu məsələnin cavabı təkcə mənə rahatsızlıq gətirmir.
Rəsul RƏXŞANLI.