Qadağaya baxmayaraq, Donald Tramp bundan yan keçə biləcəyinə əmindir. O, konstitusiya qadağasından yan keçməyin “yollarının” olduğunu deyib.
Almaniya ilk özəl raketini buraxdı
Almaniyanın ilk özəl raketinin sınağı həyata keçirilib.
“Isar Aerospace” startapı tərəfindən hazırlanan “Spectrum” raketi Norveçin Andoya kosmodromundan buraxılıb.
Test uçuşu cəmi 30 saniyə davam edib və raket havaya qalxdıqdan sonra dənizə düşüb. Buna baxmayaraq, “Isar Aerospace” bu missiyanı uğur kimi qiymətləndirib və əldə edilən məlumatların gələcək uçuşlar üçün mühüm olduğunu bildirib. Şirkət raketin partlama ehtimalının yüksək olduğunu əvvəlcədən elan etmişdi. Bu, Avropada tamamilə özəl maliyyələşmə ilə həyata keçirilən ilk orbital raket uçuşu olub. Uzunluğu 28 metr, diametri 2 metr olan raket bir tonadək yükdaşıma qabiliyyətinə malikdir. Şirkət artıq “Spectrum 2” və “Spectrum 3” raketlərinin istehsalına başlayıb. Bu yeni modellər kiçik və orta ölçülü peykləri kosmosa çıxarmaq üçün nəzərdə tutulub. Şirkət gələcəkdə ildə 40-a qədər raket istehsal etməyi planlaşdırır.
Bu test uçuşu Almaniya və Avropa üçün böyük əhəmiyyət daşıyır. Avropa Kosmik Agentliyinin (ESA) “Ariane” raketləri ilə bağlı uzunmüddətli problemləri Avropanın kosmosa peyklərin daşınması sahəsində geri qalmasına səbəb olub. Bu baxımdan “Spectrum” raketinin buraxılışı uğursuzluğa baxmayaraq, Avropada yeni kosmik mərhələnin başlanğıcı kimi qiymətləndirilir.
30-03-2025, 21:31
İmamoğlunun telefonu araşdırıldı - Nələr aşkarlanıb?
İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsində (İBB) korrupsiya iddiaları ilə bağlı araşdırma çərçivəsində həbsdə olan bələdiyyə sədri Ekrem İmamoğlunun polisə təqdim etmədiyi ikinci telefonunun qeydləri analiz edilib.
Araşdırma nəticəsində onun eyni istintaq çərçivəsində saxlanılan şəxslərlə sıx əlaqə saxladığı müəyyən edilib.
İstintaq materiallarına görə, İmamoğlu tikinti şirkətinə 50 milyon lirə köçürdüyü iddia edilən Hüseyn Köksal ilə beş dəfə danışıb. O, eyni zamanda "Kültür AŞ" şirkətinin həbsdə olan keçmiş baş direktoru Serdal Taşkın ilə səkkiz, hazırkı baş direktoru Murat Abbas ilə on bir, bələdiyyənin Əmlak İdarəetmə Departamentinin rəhbəri Kağan Sürmegöz ilə isə iki dəfə telefon əlaqəsi yaradıb.
Bundan əlavə, İmamoğlunun telefon məlumatlarına əsasən, istintaq sənədlərində "qrup rəhbərlərindən biri" kimi təqdim edilən Fatih Keleş ilə 135 dəfə danışıb.
Qeyd edək ki, İBB-yə qarşı aparılan korrupsiya və terror istintaqı çərçivəsində ümumilikdə 93 nəfər saxlanılıb və aralarında İmamoğlunun da olduğu 52 nəfər həbs edilib.