Tarix : 28-02-2024, 18:54
“Belə tədbirlərin ümumrespublika səviyyəsində təşkil edilməsi daha faydalı olardı” – QHT sədri
"Ali təhsil müəssisələrində məzun və tələbələrin əmək bazarına inteqrasiyasına, onların işəgötürənlərlə ilkin əlaqələrinin və gələcək karyeralarının qurulmasına dəstək məqsədilə "Karyerada ilk addım” devizi altında aktiv məşğulluq tədbirləri keçirilir. Təəssüf ki, bu tədbirlərin əhatə dairəsi geniş deyil”.
Bu fikriləri "Uşaqların Gələcəyi Naminə" İctimai Birliyin sədri Könül Quliyeva açıqlamasında bildirib. QHT sədri qeyd edib ki ölkədə 50-yə yaxın ali təhsil müəssisəsi fəaliyyət göstərdiyi halda 2019-cu ildə yalnız 14 ali məktəbdə belə tədbirlər təşkil olunmuşdur. Bu tədbirlərin hər il bütün ali təhsil müəssisələri, eləcə də orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələri cəlb edilməklə iki dövlət qurumunun birgə təşkilatçılığı ilə ümumrespublika səviyyəsində təşkil edilməsinin daha faydalı olduğunu da vurğulayıb.
Qeyd edək ki, “Karyerada ilk addım” devizi altında məşğulluq tədbirlərində tələbə və məzunlar işəgötürənlərə şəxsi məlumatlarını təqdim edir, işəgötürənlər isə müvafiq ixtisaslar üçün kadr seçimi aparmaq imkanı qazanırlar. Bu tədbirlər zamanı təcrübə proqramlarında iştirak etmək istəyənlərin qeydiyyatı aparılır, məşğulluq xidmətləri, aktiv məşğulluq tədbirləri barədə iştirakçılara məlumatlar verilir.