Azərbaycanlı iş adamları Ukraynaya qayıdır
“Artıq Ukrayna strateji baxımdan qalib gəlib, Rusiya 6 ay əvvəl qarşısına qoyduğu və 3 günə yerinə yetirəcəyini dediyi məqsədlərdən heç birinə nail ola bilməyib. Əksinə, bütün Ukrayna xalqı liderin - Prezident Volodimir Zelenskinin ətrafında birləşib, demoktarik dünyanın bütün güclü və zəif təmsilçiləri Ukrayna üçün həmrəy olub, günü-gündən yardımlarını artırırlar. Bu gün Ukraynanın yanında olmaq demokratiyanın, haqqın, ədalətin yanında olub, diktaturanın, zorakılğın, zülümün qarşısında olmaq deməkdir”. Bunu açıqlamasında Ukrayna Azərbaycanlıları Radasının (UAR) baş katibi Ceyhun Məmmədov bildirib. Onun sözlərinə görə, Rusiya Ukraynada istəyinə çata bilməyib: “Ukrayna Silahlı qüvvələri hər gün güclənir. Ukrayna ordusu həm texniki, həm taktiki, həm də motivasiya cəhətdən güclüdür. Hazırda İngiltərədə NATO standartlarında uyğun təlim görən 10 000 döyüşçünün və oktyabr ayında başlayacaq Amerikanın ayırdığı 50 milyard dollar həcmindəki “Lend-liz” yardımının gəlməsi müharibəni azad dünyanın xeyrinə həll edəcək. Müharibə bir xalqın verə biləcəyi ən ağır imtahandır”. Ceyhun Məmmədov, həmçinin Ukraynaya yaşayan azərbaycanlıların son durumunu açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, azərbaycanlı iş adamlarının bəziləri artıq Ukraynaya qayıdıblar: “Biz bu hadisələri çox yaxşı bilirik və başa düşürük. Həm də qələbənin nə qədər möhtəşəm bir hiss olduğunu da bilirik. Ukraynada yaşayan azərbaycanlılar bu savaşda Ukrayna uğurunda mübarizə aparırlar. Şəhidlərimiz də var. Allah onlara rəhmət eləsin. Həm də sevindiricidir ki, haqq savaşında Azərbaycan dövləti də Ukraynanın yanındadır və davamlı humanitar yardımlarla öz dəstəyini verir. Ukrayna xalqı bu yardımları çox yüksək qiymətləndirir və xalqımıza, dövlətimizə təşəkkür edir. Soydaşlarımızın geri qayıdanlar var. İqtisadi vəziyyətin hələ düzəlməyib deyə, Ukraynanı tərk edən iş adamlarından bir neçəsi qayıdıb. Onların sayı çox azdır. Amma məktəblərin və universitetlərin açılması ilə əlaqədar olaraq az da olsa, geri qayıdanlar var. Onların dəqiq sayı və siyahısını tərtib eləmək hələ mümkün deyil”.