Tarix : 18-03-2024, 17:25
Paşinyan Qazaxla sərhəd olan Tavuş bölgəsinə səfər etdi
Xəbər verdiyimiz kimi, Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan martın 18-də Azərbaycanın Qazax rayonu ilə həmsərhəd olan Tavuş bölgəsinə səfər edib.
Nikol Paşinyan işğal altındakı Əskipara kəndinin Mədəniyyət Evində bir neçə yaşayış məntəqəsinin sakinlərilə görüşüb.
Erməni jurnalist Voskan Sarkisyan özünün Facebook səhifəsində bu görüş haqda yazıb. Onun sözlərinə görə, görüşdə baş nazirin müavini Mher Qriqoryan, Tavuş vilayətinin qubernatoru Hayk Qalumyan, Noyemberyandan olan icma sədri Arsen Ağababyan, bir sıra kənd administrasiyalarının rəhbərləri iştirak ediblər.
Jurnalistin bildirdiyinə görə, əgər əvvəllər burada keçirlən toplantılarda Nikol Paşinyan isti qarşılanırdısa, bu dəfə Baş nazir çox soyu qarşılanıb.
“Paşinyan zala daxil olanda oradakıların yarısı ayağa qalxmadı”, - Voskan Sarkisyan bildirib.
“Nikol Paşinyan bəyan edib ki, Tavuş vilayətinin əvvəllər azərbaycanlıların yaşadığı dörd sərhəd kəndinin əraziləri Azərbaycana təslim edilməlidir, əks halda Azərbaycan müharibəyə başlayacaq”, - Sarkisyan yazıb.
Xatırladaq ki, rəsmi Bakı Ermənistandan işğal edilmiş 4 eksklav olmayan kəndin (Bağanis Ayrım, Aşağı Əskipara, Xeyrimli və Qızılhacılı) mübahisəsiz və dərhal azad edilməsini istəyir.
Qeyd edək ki, hazırda Qazax rayonunun erməni işğalı altında 7 kəndi var: Bağanis Ayrım, Aşağı Əskipara, Xeyrimli, Qızılhacılı, Yuxarı Əskipara, Sofulu, Barxudarlı.
Həmin kəndlərdən 3-ü eksklav kəndlərdir (Yuxarı Əskipara, Sofulu, Barxudarlı) .