Tarix : 26-04-2024, 12:03
Sağlamlıq haqqında arayış elektron şəkildə veriləcək
Mayın 1-dən etibarən sağlamlıq haqqında arayışları elektron şəkildə əldə etmək mümkün olacaq.
Bunu Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) icraçı direktoru Vüqar Qurbanov bildirib.
O deyib ki, arayışlar hazırda vətəndaşlara ödənişli əsaslarla təqdim edilir.
“Mayın 1-dən etibarən arayışları elektron şəkildə əldə etmək mümkün olacaq. 18 yaşınadək uşaqların, hərbi xidmətə çağırışla bağlı olan arayışlar vətəndaşlara pulsuz təqdim edilir”,- V.Qurbanov bildirib.
O qeyd edib ki, arayışlar sığorta çərçivəsində qarşılanmır.
“Bakı Baş Səhiyyə Mərkəzinin tabeliyindəki poliklinikalarda, Bakı şəhərindəki 14 tibb müəssisəsində və 56 rayon mərkəzi xəstəxanasında elektron arayışları almaq üçün zəruri infrastruktur yaradılıb, resurslar formalaşdırılıb, aidiyyəti üzrə personal təlimlərə cəlb olunub, prosesə adaptasiya mərhələsi uğurla başa çatdırılıb və vətəndaşların xidmətinə təqdim olunub”.
Vüqar Qurbanovun sözlərinə görə, hazırda TƏBİB-in tabeli tibb müəssisələrində ən çox müraciət olunan arayışlar - işə, təhsil müəssisələrinə qəbul zamanı və sürücülük vəsiqəsi əldə etmək üçün tələb olunan tibbi arayışlardır.
"2023-cü ərzində 28 min 893 nəfərə “Ali məktəblərə, kolleclərə, liseylərə daxil olan abituriyentlər və işə qəbul olunanlar üçün”, 4404 nəfərə isə “Sürücülüyə yararlı olmaq barədə” tibb arayış təqdim olunub.