Qeyd olunur ki, görüş Ukraynada sülhməramlıların yerləşdirilməsinin müzakirə olunacağı sammit ərəfəsində baş tutub.
Avropa ölkələrinə daha çox ümidim var - Zelenski
Ordunun maliyyələşdirilməsini təmin etmək üçün artıq maliyyə resursları yoxdur.
Bunu Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski “Time” jurnalına müsahibəsində bildirib.
O qeyd edib ki, buna görə Ukrayna ordusu Qərb dövlətləri, ilk növbədə, Avropa ölkələri tərəfindən maliyyələşdirilməlidir.
"Hazırda problem budur, çünki ordumuz heç vaxt indiki qədər böyük olmayıb. Ordu üç dəfə böyüdükdə əlavə maliyyə vəsaiti lazım olur. Ukrayna büdcəsi onu həyata keçirmək üçün kifayət deyil”, - prezident Zelenski bildirib.
Ukrayna lideri qeyd edib ki, Avropanın Ukrayna Silahlı Qüvvələrini maliyyələşdirə biləcəyi ayrıca proqramlar yaratmaq lazımdır.
“Həm Avropa, həm də Amerika maliyyə ayırsa, ideal olardı, lakin indiki şəraitdə mənim Avropa ölkələrinə daha çox ümidim var”, - o deyib.
26-03-2025, 22:21
Avropa Ukraynaya qoşun göndərməkdən imtina edir?
Avropa ölkələri Ukraynanın təhlükəsizliyini təmin etmək üçün qoşun göndərməkdən başqa alternativ variantlar axtarır.
Bu barədə "Reuters" diplomatik mənbələrə istinadən məlumat yayıb.
Məlumata görə, qoşun göndərilməsinə dair mövqenin dəyişməsi siyasi və logistik problemlərlə, həmçinin Rusiya və ABŞ-nin Avropa ölkələrinin qoşunlarının Ukraynada yerləşdirilməsinə qarşı çıxma ehtimalı ilə əlaqədardır. Bu məsələyə alternativ variantların müzakirəsi bu gün, 26 mart tarixində Parisdə keçiriləcək "İstəkli Dövlətlər Koalisiyası"nın növbəti toplantısında əsas diqqət mərkəzində olacaq.
Diplomatlardan birinin sözlərinə görə, Avropa ölkələri quru qoşunları göndərmək fikrindən geri çəkilərək, bu ideyanı daha məntiqli bir formata salmağa çalışırlar. Digər diplomat isə qeyd edib ki, Ukrayna daha yaxşı vəziyyətdə olarkən qoşun göndərmək ideyası cəlbedici görünürdü, lakin hazırkı hərbi vəziyyət və ABŞ administrasiyasının mövqeyi fonunda bu plan əvvəlki kimi perspektivli deyil.
Bununla yanaşı, mənbələr Avropa ölkələrinin ümumi yanaşmasında dəyişikliklərin baş verməsinə baxmayaraq, bəzi dövlətlərin Ukraynaya hərbi təlim və dəstək məqsədilə məhdud sayda qoşun göndərə biləcəyini istisna etmirlər.