Təyyarədə nasazlıq yarandı: Qəza enişi .....                        Zəlzələdə ölənlərin sayı 1600-ü keçdi .....                        3-cü kurs tələbəsi faciəli şəkildə öldü .....                        Şahbaz Şərif Azərbaycan Prezidentini təbrik etdi .....                        Ərdoğandan İlham Əliyevə bayram təbriki .....                        Rusiyadakı paradda hansı liderlər iştirak edəcək? .....                        17 yaşlı qızın cəsədi kanaldan tapıldı .....                        Alatavadakı söküntüyə görə ekskavator sürücüsü də tutuldu .....                        "İranın başına pis bir şey gələ bilər" .....
Tarix : 26-03-2025, 18:00
Pezeşkian Urmiya gölünə getdi
İran Prezidenti Məsud Pezeşkian Urmiya gölünün vəziyyətini qiymətləndirmək və onun bərpası istiqamətində görülən işlərlə tanış olmaq üçün sözügedən ərazidə olub.
O, Urmiya gölünün 26 bənddən ibarət fəaliyyət planının iyirmi il əvvəl hazırlandığını, lakin sənədin böyük hissəsinin hələ də icra olunmadığını dilə gətirib.
Pezeşkian effektiv həll yollarını müəyyən etmək üçün həm yerli, həm də beynəlxalq ekspertlərlə məsləhətləşmələrin aparılacağını açıqlayıb:
“Biz universitet professorlarını, tədqiqatçıları və mütəxəssisləri cəlb etməyə çalışırıq və irəliyə doğru düzgün yollar tapmaqda bizə kömək etmək üçün xarici təcrübədən istifadə etməyi planlaşdırırıq. O cümlədən, təmizlənmiş tullantı sularının yönləndirilməsi, Zərrineh və Simine çaylarından gələn axının idarə olunması ilə bağlı müxtəlif təklifləri nəzərdən keçiririk”, - deyə o, bildirib.