Pezeşkian Suriyadakı vəziyyətdən danışdı
İran prezidenti Məsud Pezeşkian razılığa gəlmək üçün Suriya cəmiyyətinin müxtəlif təbəqələri arasında dialoqun zəruriliyini vurğulayaraq, hərbi qarşıdurma və zorakılığın tez bir zamanda sona çatacağına ümid etdiyini bildirib.
İran prezidenti Məsud Pezeşkian Suriyanın birliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyünün qorunub saxlanmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Pezeşkian bəyan edib ki, Suriya xalqı bu ölkənin gələcəyini, siyasi və hökumət sistemini həll etməlidir.
Razılığa gəlmək üçün Suriya cəmiyyətinin müxtəlif təbəqələri arasında dialoqun aparılmalı olduğunu vurğulayan Pezeşkiyan, hərbi qarşıdurma və zorakılığın ən qısa zamanda sona çatacağına və Suriya xalqının öz müqəddəratını təyin etmək üçün qərar verəcəyinə ümid etdiyini bildirib.
O, Suriyada hər cür şiddət, narahatlıq və dağıdıcı xarici müdaxilələrdən uzaq, sakit bir mühitin bərqərar olmasının vaciblitini vurğulayıb.
Prezident Pezeşkian deyib ki, İran vəziyyətin sabitləşməsinə, regionun sabitliyi və təhlükəsizliyinə kömək etmək üçün müvafiq tərəflər və BMT ilə diplomatik məsləhətləşmələrini davam etdirir.
Pezeşkian İsrailin Suriya ərazisinə hücumunu qətiyyətlə pisləyərək, region ölkələrini qeyri-qanuni ambisiyaların inkişafına qarşı ayıq olmağa çağırıb.