Butov.az xəbər verir ki,Ukrayna hökuməti nüvə başlığı daşıya biləcək “Şaytan” raketlərinin hazırlanma sxemlərini Türkiyə və digər üçüncü ölkələrə satmaq üçün hərəkətə keçib. “Axar.az” Türkiyə mətbuatına istinadən xəbər verir ki, Ukrayna Rusiyadan qisas almaq məqsədilə öz ərazisində istehsal edilən Rusiyaya məxsus P-36M2 “Voyevodo” raketlərinin texniki hazırlıq sxemlərini Türkiyə daxil başqa üçüncü ölkələrə satmaq üçün bəzi fəaliyyətlər göstərməkdədir.
Qeyd edək ki, mövzuyla bağlı Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi də “Ukraynaya ciddi xəbərdarlıq” başlığı altında bir açıqlama yayaraq Kiyev hökumətini ittiham edib.
NATO-nun “Şaytan” adlandırdığı sözügedən P-36M2 raketini Rusiya nüvə hücumundan müdafiə sisteminin ən önəmli hissələrindən biri olduğunu hesab edir. Çünki bir sıra özəlliklərə malik olan bu raket ABŞ və NATO-nun qurmağı planlaşdırdığı nüvə raketlərindən müdafiə sisteminə qarşı ciddi müqavimət göstərə biləcək bir silah olaraq qiymətləndirilir.