Tarix : 15-08-2022, 18:09
Avropa İttifaqı və 42 ölkə Rusiyaya qarşı birləşdi
Avropa İttifaqı (Aİ) və 42 ölkə Rusiyaya qarşı birgə bəyanat verib. Butov.az xəbər verir ki, bəyanatda Rusiyanın Ukraynaya qarşı müharibə aparmaqla beynəlxalq hüququ pozduğu bildirilib, Avropanın ən böyük atom elektrik stansiyası olan Zaporojye AES-in Rusiya tərəfindən idarə olunmasının Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyinin (AEBA) əsas prinsipləri üçün böyük təhlükə yaratdığı vurğulanıb. Bəyanatda, həmçinin nüvə obyektində rus əsgərlərinin varlığının qəbuledilməz olduğu qeyd edilib: “Rusiya qüvvələrinin Zaporojye Atom Elektrik Stansiyasında olması stansiyanın operatoruna, Ukrayna hakimiyyətinə,beynəlxalq konvensiyalar və MAQATE-nin təhlükəsizlik standartlarına uyğun olaraq nüvə və radiasiya təhlükəsizliyi üzrə öhdəliklərini yerinə yetirməyə mane olur, həmçinin MAQATE-nin təhlükəsizlik mandatını həyata keçirməsinə əngəl törədir. Biz Rusiyanı dərhal öz hərbi qüvvələrini və bütün şəxsi heyətini Zaporojye AES-dən, onun ətrafından, eləcə də Ukraynadan çıxarmağa çağırırıq”. Qeyd edək ki, birgə bəyanatı imzalayan ölkələr arasında Avropa İttifaqına üzv dövlətlər, o cümlədən Avstraliya, ABŞ, Böyük Britaniya, Yaponiya, Kanada, Gürcüstan, İslandiya, Lixtenşteyn, Monteneqro, Yeni Zelandiya, Şimali Makedoniya, Norveç, Cənubi Koreya, Moldova və Türkiyə də yer alıb.