Tarix : 29-12-2015, 11:02
İranda “donuz qripi”ndən ölənlərin sayı 112 nəfərə çatıb
İran Səhiyyə Nazirliyinin yoluxucu xəstəlikləri nəzarətdə saxlama mərkəzinin rəisi Məhəmməd Mehdi Quya dekabrın 28-də jurnalistlərə açıqlamasında ölkədə geniş yayılan “donuz qripi” xəstəliyindən danışıb.
Məhəmməd Mehdi Quya deyib ki, ölkənin bəzi əyalətlərində “donuz qripi” xəstəliyinin yayılmasının qarşısı qismən alınsa da, bir sıra digər əyalətlərdə bu epidemiya sürətlə yayılmaqdadır: “Ötən üç ayda ölkədə 112 nəfər “donuz qripi” xəstəliyinə yoluxaraq dünyasını dəyişib. Bundan başqa 1190 insanda da həmin xəstəliyin əlamətləri aşkarlanıb və həmin şəxslərin bu xəstəliyə yoluxduğu təsdiq edilib.
Məhəmməd Mehdi quya bildirib ki, “donuz qripi” xəstəliyindən ölənlərin çoxu, H1N1 virusuna yoluxmazdan əvvəl bir sıra digər xəstəliklərdən, o cümlədən də ürək və ağ ciyər xəstəliklərindən əziyyət çəkiblər.