İstanbulda mәdәniyyәt EXPO-su
İstanbul 23 gün davam edәcәk әhәmiyyәtli festivallardan birinә ev sahibliyi edir.
Tәdbiri giriş sözü ilə açan baş nazir Rәcәb Tayyib Әrdoğan, iki ölkә arasındakı tarixi әlaqәlәrә toxunub. Göytürklәr dövründәn başlayan münasibәtlәrin, Koreya döyüşü ilә yeni bir mәrhәlәyә çatdığını ifadә edәn Әrdoğan, Koreya döyüşü cebhәdә birlikdә döyüşәn Türk vә koreya xalqları arasında coğrafi uzaqlığı ortadan qaldıraraq, daimi qardaşlıq әlaqәlәri yaratdığını vurğulayıb.
Tәdbirin dünyada sülh vә qardaşlığın bәrpasına nail olmasını arzulayan Әrdoğan, Suriya ilә Misirdә minlәrlә insanın qәtlə yetirildiyini vә sülhә daha çox zәrurәt olduğu bir dövrdә, inanıram ki bu tәdbir mәdәniyyәtlәr arasında güclü dialoq yaranmasına da әhәmiyyәtli tәsir göstәrәcәk deyib.
Cenubi Koreya baş naziri Von da, Türk xalqının ölkәsi vә xalqı üçün etdiyi güzәştlәri unutmayacaqlarını vurğulayıb. Qeyd edək ki, 23 fәrqli tәdbirin tәşkil edilәcәyi festival 23 gün davam edәcәk.