Tarix : 28-08-2013, 11:05
BMT ilә İran arasında yeni addımlar atılır
BMT baş katibinin siyasi işlər üzrә müvini Jeffrey Feltman İranın paytaxtı Tehranda sәfәrdәdir.
BMT baş katibinin siyasi işlər üzrә müvini Jeffrey Feltman və onu müşaiyәt edәn heyət bölgədə cәrәyan edәn proseslәri müzakirә etmәk üzrə İranın paytaxtı Tehranda sәfәrdәdir.
Feltmanın Tehrana sәfәri çәrçivәsindә baş tutan görüşlәrdә başda Suriya, Misir və Livan olmaq üzrə, İran ilə BMT arasında əməkdaşlığın güclәndirilmәsi mövzusu müzakirә edilib. O, İran xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif ilə dә bir araya gәlib. Zərif, görüş zamanı İranın Birləşmiş Millətlər ilə əməkdaşlığa davam etmәk istәdiyini bildirib.
Bölgədə cәrәyan edәn proseslәrdәn və şiddətin yayılmasından narahat olduqlarını sәslәndirәn Zərif, "radikal qruplaşmaların yayılması dünyanın digər bölgələri və qərb ölkələrinә dә mәnfi tәsir edәcәk” deyib. Feltman da, bölgədə sabitlik və təhlükəsizliyin təmin edilməsi, terrorizm və narkotik qaçaqmalçılığa qarşı mübarizə, təhsil və sağlamlıq kimi bir çox sahәdә İran ilə BMT arasındakı əməkdaşlığın güclәnәrәk davam etmәsi etməsini ümid etdiyini qeyd edib.