Tarix : 18-02-2019, 08:41
Bakı və Gəncə məktəbliləri ilə “Sağlam məktəbli” layihəsi çərçivəsində görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) Bakıda və regionlarda maarifləndirmə tədbirlərini davam etdirir. Agentlik mütəxəssisləri tərəfindən “Sağlam məktəbli” layihəsi çərçivəsində növbəti tədbir Bakı şəhəri Nərimanov rayonu 212 nömrəli tam orta məktəb və Gəncə şəhəri N. Nərimanov adına 25 nömrəli tam orta məktəbdə keçirilib.
Tədbirdə məktəbin şagird və müəllim heyətinə təhlükəsiz qidalanma, enerji içkilərinin insan orqanizminə zərərləri, konservləşdirilmiş qida məhsulları istifadə edərkən nələrə diqqət etmək lazımdır, yumurtanın faydaları barədə məlumatlar verilib, Agentliyin hazırladığı video-çarxlar təqdim olunub. Sonda Agentliyin əməkdaşları tərəfindən məktəbliləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb və onlara sağlam qidalanma ilə bağlı maarifləndirici materiallar paylanılıb.
Qeyd edək ki, "Sağlam məktəbli" layihəsi 2019-cu ildə Bakı şəhərində 20, regionlarda isə ümumilikdə 60-dan çox məktəbdə həyata keçirilməsi planlaşdırılıb. Layihənin keçirilməsində məqsəd məktəblilər arasında sağlam qidalanmanın təşviqi, qida təhlükəsizliyi anlayışının təbliğ edilməsi və şagirdlərə qida təhlükəsizliyi vərdişlərinin aşılanmasıdır.