EUMA-ya yeni rəhbər TƏYİN EDİLDİ .....                        ABŞ-İran müharibəsinə hazırlıq gedir? .....                        İran ABŞ ilə razılığa gəldi .....                        İordan vadisində partlayış: Bir uşaq ölüb .....                        Bakıda kişi keçmiş arvadının yeni ərini bıçaqlayıb .....                        İkinci cəhd magistratura imtahanı asan olacaq - AÇIQLAMA .....                        Hərbi polisin binası partladı: 3 nəfər öldü .....                        Salyanda bu ailələrə 12 mənzil veriləcək .....                        Rusiya-ABŞ-Ukrayna danışıqları başlayıb - YENİLƏNİB .....
Tarix : 19-10-2013, 17:24
İran nüvə fəaliyyətlərini gizli saxlamağa səbəb görmür
İran prezidenti Həsən Ruhani oktyabrın 15-16-da Cenevrə şəhərində rəsmi Tehranla “altılıq” ölkələri arasında keçirilmiş növbəti nüvə müzakirələrindən danışıb.
İran prezidentinin rəsmi saytının verdiyi məlumata görə, H. Ruhani deyib ki, İran “altılıq” ölkələri ilə nüvə müzakirələrində qarşılıqlı etimad mühiti yaratmaq istəyir: “Cenevrə müzakirələrində hər iki tərəf İranın nüvə məsələsində keçmişdə tətbiq edilmiş üsulun kafi olmadığı qənaətinə gəldilər. Ona görə də qarşılıqlı müzakirə üçün daha əlverişli üsulların tapılması məsələsində razılıq əldə etdilər”.
İran prezidenti vurğulayıb ki, hazırkı şərtlərdə “qələbədən məğlubiyyətə” qaydası uğursuzluğa düçar olub: “Artıq hər kəsin “qələbədən qələbəyə” üsulunun üzərində dayanması lazımdır. İranda bununla bağlı lazımi siyasi iradə də mövcuddur”.
H. Ruhani, həmçinin İrana qarşı birtərəfli sanksiyaları tənqid edib: “Rəsmi Tehran qanunlar çərçivəsində olduğu özünün nüvə fəaliyyətlərini dünya ictimaiyyətindən gizli saxlamağa heç bir səbəb görmür”.