Tarix : 12-02-2022, 08:50
Cəsarət Hüseynzadə: "Beynəlxalq təşkilatlar beynəlxalq hüquq mövqeyindən çıxış etməlidirlər"
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bir qrup QHT rəhbərinin iştirakı ilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramında (UNDP) çalışan ermənilərin Azərbaycana qarşı apardıqları nifrət zəmnində fəaliyyətinin qarşısının alınması ilə əlaqədar toplantı keçirib.
İnformasiya Təşəbbüslərinə Dəstək İctimai Birliyinin sədri Cəsarət Hüseynzadə bildirib ki, hər bir beynəlxalq təşkilatın əsas məqsədi bitərəf olmaq və həqiqəti müdafiə etməkdir: "Təəssüf ki, bəzi beynəlxalq təşkilatlar bu prizmadan çıxış etmirlər. Onlar Azərbaycan dövlətinə, dövlətçiliyinə qarşı fərdi mövqelərindən çıxış edirlər. Beynəlxalq təşkilatların, dövlətlərarası qurumların alt qurumlarının bəzi nümayəndələri öz şəxsi profillərində Azərbaycana qarşı hörmətsizlik nümayiş etdirirlər. Hesab edirəm ki, beynəlxalq qurumlar buna qarşı adekvat münasibət bildirməlidir. Hər hansı beynəlxalq təşkilatın erməni əsilli nümayəndəsi öz profilində Azərbaycana qarşı hər hansı təhqiredici ifadələr paylaşırsa, həmin şəxslər cəzalandırmalı, hətta işdən azad olunmalıdır".
"İllərlə torpaqlarımız işğalda olub, həmin dövrdə beynəlxalq təşkilatlara müraciət edərək faktaraşdırıcı missiya göndərmələrini istəmişik, amma Azərbaycana qarşı ikili standart nümayiş etdiriblər. Artıq biz bu standarlara qarşı çıxış etmişik. Bir daha bildiririk ki, beynəlxalq təşkilatlar bir mövqedən, haqq ədalət, beynəlxalq hüquqi mövqedən çıxış etməlidirlər", - Birlik sədri bildirib. O hesab edir ki, beynəlxalq təşkilatlar həmin əməkdaşların hərəkətlərinə qarşı müəyyən addımlar atacaq.