Fransa ilə çoxşaxəli əməkdaşlığı davam etdirəcəyik -  Mirzoyan
Fransa ilə çoxşaxəli əməkdaşlığı davam etdirəcəyik - Mirzoyan
"Ermənistan Fransa ilə çoxşaxəli əməkdaşlığı davam etdirəcək".
Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan bunu parlamentin daimi komissiyalarının birgə iclasında 2024-cü il dövlət büdcəsi layihəsinin ilkin müzakirəsi zamanı deyib.
“Əlbəttə, biz digər dostlarımızla, məsələn, Fransa ilə çoxşaxəli əməkdaşlığımızı davam etdirəcəyik. Yüksək rütbəli məmurların qarşılıqlı səfərləri mütəmadi olaraq baş verir. Söhbət davam edir və davam edəcək”, - Mirzoyan bildirib.
O vurğulayıb ki, Ermənistan Avropa İttifaqı ilə münasibətlərini dərinləşdirməyə davam edəcək. Nazir Ermənistanın sərhədlərinin sabitliyi və təhlükəsizliyinin təmin edilməsində Aİ-nin mülki müşahidə missiyasının rolunu xüsusi qeyd edib.
“Biz şərti olaraq Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq üçün yeni platformalar, yeni istiqamətlər, məsələn, siyasi dialoq və təhlükəsizlik dialoqu müəyyənləşdiririk”, - Mirzoyan bildirib.
Onun sözlərinə görə, Hərtərəfli və Genişləndirilmiş Tərəfdaşlıq Sazişi çərçivəsində həm Ermənistan, həm də Avropa İttifaqı tərəfindən yerinə yetirilməli olan öhdəliklər var. Bu kontekstdə nazir viza rejiminin liberallaşdırılması ilə bağlı dialoqun başlandığını xatırladıb.
"Ermənistan da ABŞ-la münasibətlərə böyük önəm verir", - Mirzoyan söyləyib.