İran sənətçilərinin Bakı səfəri: Onları kimlər qarşılamışdı?
1960-cı illərdə İran mədəniyyət xadimlərinin Azərbaycana səfərləri rəsmi protokoldan çox, ədəbi və musiqi mühitin qarşılıqlı marağı üzərində qurulurdu.
Həmin illərdə İrandan gələn sənət adamları arasında farsdilli rəsmilərlə yanaşı, Güney azərbaycanlıları da var idi. Onların Bakıya, Gəncəyə və digər mədəni mərkəzlərə səfəri eyni mədəni arealın parçalanmış hissələrinin görüşü kimi qəbul olunurdu. Sənət adamlarının görüşündə dil baryeri demək olar ki, yox idi, səhnədə, poeziyada və musiqidə tərcüməyə ehtiyac duyulmurdu. Eyni zamanda, bu səfərlər tamamilə apolitik də deyildi.
İl 1964-cü ilin payızı... İranın tanınmış musiqiçiləri Bakıya qastrol səfərinə gəliblər.
Şəkildə həmin dövrdə Azərbaycan mədəni mühitində mühüm yer tutan mədəniyyət xadimləri İran sənətçilərilə bir arada əks olunub.
Kadra düşənlər arasında sağdan sola Xan Şuşinski, iranlı müğənni İlahə xanım, Məsudi, skripkaçı Həbibullah Bədir, tarzən Fərhəng Şərif, Ramiz Zöhrabov, Mərziyə xanım, Sara Qədimova, Emin Sabitoğlu, Hacı Xanməmmədov, Əbülfət Əliyev, Cahangir Aslanoğlu və digər sənətçilər yer alıb.