Tarix : 24-08-2022, 16:35
ADA ilə Qazaxıstan Prezidenti yanında İctimai İdarəçilik Akademiyası arasında Memorandum imzalanıb
Bu gün ADA Universiteti ilə Qazaxıstan Prezidenti yanında İctimai İdarəçilik Akademiyası arasında Memorandum imzalanıb.
Butov.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, sənədi ADA Universitetinin rektoru, səfir Hafiz Paşayev və İctimai İdarəçilik Akademiyasının rektoru Yerlan Abil imzalayıb.
Memorandum çərçivəsində təhsil, tədqiqat sahəsində birgə əməkdaşlıq və hər iki ali təhsil qurumu arasında təcrübə mübadiləsi həyata keçiriləcək. Bu məqsədlə, tərəflər elmi sahədə mütəxəssislərin hazırlanması istiqamətində əlaqələri genişləndirəcək, birgə tədqiqat layihələri hazırlayacaq və əhəmiyyət kəsb edən mövzular üzrə forum, simpozium, konfrans və ekspert görüşləri keçirəcək.
İmzalama mərasimində çıxış edən rektor Hafiz Paşayev Mərkəzi Asiya regionununda yerləşən ölkələrlə bağlı araşdırmaların aparılmasının vacibliyinə toxunaraq, istər tələbə, istərsə də ekspertlər səviyyəsində təşkil edilən mübadilə proqramlarının bu işdə öz faydasını verəcəyini bildirib. Əlavə edilib ki, doktorantura səviyyəsi üzrə təhsil alan gənclərin bu proqramlar vasitəsilə Azərbaycana və Qazaxıstana qarşılıqlı səfərləri hər iki ölkə arasında akademik əlaqələri genişləndirəcək.
Rektor Yerlan Abil vurğulayıb ki, ADA Universiteti ilə əməkdaşlıq xüsusilə də ictimai sektorda fəaliyyət göstərən Qazaxıstanlı gənc peşəkarların inkişafını sürətləndirəcək.
ADA Universitetinin prorektoru və Universitetin nəzdində təsis edilən İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun direktoru Fariz İsmayılzadə nəzərə çatdırıb ki, bu gün imzalanan sənəd çərçivəsində Mərkəzi Asiya ölkələri üçün aktual sayılan mövzular üzrə tədqiqat layihələri də həyata keçiriləcək.
Qeyd edək ki, Qazaxıstan Prezidenti yanında İctimai İdarəçilik Akademiyası ADA Universitetinin sözügedən ölkədə yerləşən sayca beşinci akademik tərəfdaşıdır.
Hazırda ADA Universitetində Qazaxıstanı təmsil edən 30-dək tələbə təhsil alır.