“Yaşıl şəbəkə” ekoloji proqramı: Ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində şagirdlərin bilikləri artırılır
Təhsil Nazirliyinin Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi tərəfindən “Ekoloji yönümlü və enerji effektli məktəblərin yaşıl şəbəkəsi” müsabiqəsi keçirilir.
Butov.az xəbər verir ki, mərkəzdən AZƏRTAC-a bildirilib ki, müsabiqə Bakı şəhəri üzrə orta təhsil müəssisələrində “Yaşıl şəbəkə” ekoloji maarifləndirmə proqramı çərçivəsində təşkil olunub. Əsas məqsəd ekoloji təhsilin tətbiqi, təbii ehtiyatların qənaətli istifadəsi və ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində şagirdlərdə bilik və bacarıqların formalaşdırılmasıdır.
Proqramın ilk mərhələsində Bakı şəhəri üzrə 90-dan artıq orta məktəbdə, o cümlədən Təhsil Nazirliyinin tabeliyində olan 30 orta təhsil müəssisəsində enerjiyə və suya qənaət tədbirləri keçirilib. Tullantıların azaldılması məqsədilə 10 tona qədər kağız və plastik qablar toplanılaraq təkrar emal üçün təhvil verilib.
Proqram dekabr ayının sonuna qədər davam edəcək. Yekunda məktəblərin ekoloji pasportlaşdırılması həyata keçiriləcək. Həmçinin məktəblərə “Mənim məktəbim ətraf mühitə diqqətlidir” ekoloji emblemi təqdim olunacaq.