Naxçıvan Şəhidləri .....                        ABŞ nüvə silahı arsenalını modernləşdirməlidir - Nazir .....                        İsraildən Qəzza ilə bağlı təklif .....                        Türkiyə Azərbaycanın haqlı mübarizəsinə dəstək verməyə davam edir - Yaşar Gülər .....                        Tehran Vaşinqtonla birbaşa danışıqları rədd etdi .....                        Türkiyə Azərbaycanda sülhə və təhlükəsizliyə önəmli töhfə verir - Ərdoğan .....                        Ermənistandan növbəti təxribat .....                        Ermənistanda seçki pozuntuları .....                        Azərbaycanla çoxşaxəli əməkdaşlıq inkişaf edəcək - Baş nazir .....
Tarix : 28-01-2014, 14:49
TURSAM Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Əhməd Şahidov Moldova Respublikasının Parlament vəkili (Ombudsmanı) xanım Aureliya Qriqoriu ilə görüşüb. Görüş zamanı Moldovalı Ombudsman ötən ilin İyul ayının 4-də Ermənistan Konstitusiya Məhkəməsinin təşkil etdiyi "Avropa Şurasının üzvü olan ölkələrdə hüquq aliliyi və sərhədlərə dair Avropa standartlarına uyğun mülahizə" adlı beynəlxalq konfransda çıxışına görə ona qarşı təşkil olunan hücumlar haqqında ətraflı məlumat vermiş və Azərbaycan həqiqətlərini ermənilərin və bütün dünyanın üzünə dediyinə görə, ona olan təzyiqlərdən danışmışdır. Xanım Aureliya Qriroriu Yerevandakıçıxışında Ermənistan hakimiyyətini Azərbaycanın ərazilərini işğal etməkdə və Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı törətməkdə ittiham etmiş və onu təcavüzkar kimi qiymətləndirərək Ermənistanın beynəlxalq hüquqlara riayət etmədiyini bildirmişdi.
Görüş zamanı xanım Aureliya Qriroriu təəssüflə bildirdi ki, Ermənistan parlamentindəçıxışından sonra təzyiqlərə və təhdidlərə məruz qalaraq onun ölkəni tərk etməsinəəngəllər yaradılmışdı. Moldova parlamentinin səlahiyyətli üzvü təhlükə və təqiblərə məruz qalaraq, hətta şantaj edilərək, ondan Ermənistandan rəsmi şəkildəüzr istəməsi tələb olunmuş, əks halda qisas alınacağı bildirilmişdi.
Yerevandakı məlum çıxışından-həqiqəti söylədiyindən Azərbaycanda qəhrəman kimi qarşılanan və Azərbaycan xalqının sevimlisinəçevrildiyini vurğulayan TURSAM rəhbəri Əhməd Şahidov bir daha Moldovalı ombudsmana bu şücaətinə görə dərin təşəkkürünü bildirmiş və gələcəkdə bu istiqamətdə ikitərəfli əməkdaşlığın zəruri olduğunu diqqətəçatdırmışdır. Moldovanın da ərazi bütövlüyü ilə bağlı oxşar probleminin olduğunu diqqətəçatdıran Moldovalı ombudsman Azərbaycanda da bu konflikt barədə tədbirlərin keçirilməsini və Azərbaycan insanının da Dnestryanı münaqişə barədə məlumatlandırılmasını istədi.
TURSAM rəhbəri  Azərbaycan həqiqətlərini dünyada yaydığına görə, Moldova ombudsmanı xanım Aureliya Qriroriuya üçrəngli Azərbaycan bayrağını vəözünün qələmə aldığı "Sıfır Nöqtəsi" romanını hədiyyə etmişdir.