Afrika ölkələrindən biri təşkilatda daimi üzv statusu almalıdır - Quterreş
"BMT Təhlükəsizlik Şurasının islahatları nəticəsində Afrika ölkələrindən biri təşkilatda daimi üzv statusu almalıdır".
Bu təklifi Nayrobidə davam edən Afrika İqlim Sammitində BMT-nin baş katibi Antonio Quterreş səsləndirib.
"Bizim ümumilikdə inkişaf etməkdə olan ölkələri və xüsusilə Afrika ölkələrini dəstəkləyən arxitekturaya malik beynəlxalq maliyyə sisteminə ehtiyacımız var. Bununla yanaşı, Afrikanın nəhayət ən azı bir daimi yer alacağı BMT Təhlükəsizlik Şurasında islahatlara da ehtiyacımız var", - baş katib vurğulayıb.
Onun fikrincə, İkinci Dünya Müharibəsindən sonra, Afrikanın müstəmləkəçi dövlətlər tərəfindən idarə edildiyi zaman yaradılmış qlobal institutlar bu gün Afrika kontekstinə təsir edən ədalətsizliklər yaradır: “Qlobal qurumlar öz fəaliyyətlərini gücləndirməli, Afrika təmsilçiliyinə zəmanət verməli və Afrikanın ehtiyac və potensialına cavab verməlidirlər. Beynəlxalq maliyyə qurumlarından tutmuş, Afrikanın daimi yeri olmayan BMT Təhlükəsizlik Şurasına qədər”.
Qeyd edək ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası 1945-ci ildə yaradılıb. Şuraya 15 ölkə daxildir, onlardan beşi daimi üzvlərdir (Rusiya, Böyük Britaniya, Çin, ABŞ və Fransa), digər 10-u isə qeyri-daimidir. 2022-ci ildən Afrika ölkələri Qabon, Qana və Keniya Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvləridir. Lakin təkcə daimi üzvlərin veto hüququ var.
Antonio Quterreşin sözlərinə görə, BMT-nin əksər ölkələri bu təşkilatda islahatların aparılmasının zəruriliyini qəbul edir.