Tarix : 20-10-2023, 16:15
Quterreş Misir-Fələstin sərhədinə daxil oldu
BMT-nin baş katibi Antonio Quterreş Misirlə Qəzza zolağının sərhədində yerləşən "Rəfah" keçid məntəqəsinə gəlib.
Bu barədə "Kommersant" məlumat yayıb.
BMT-nin baş katibi nəzarət-buraxılış məntəqəsi vasitəsilə Qəzza zolağına ilk humanitar yüklərin çatdırılmasına nəzarət etmək üçün "Rəfah"a gəlib. Qeyd olunub ki, Misirin xüsusi texnikası artıq sərhədi keçib və İsrailin aviazərbələri zamanı dağılmış yol örtüyünün təmirinə başlayıb.
"Rəfah" keçid məntəqəsi Qəzza zolağı ilə Misir arasındakı sərhəddəki yeganə keçid məntəqəsidir. Oktyabrın 10-da İsrail hava qüvvələrinin "Rəfah" keçid məntəqəsinə endirdiyi zərbələrdən sonra sərhəd-keçid məntəqəsi bağlanıb. Misir hakimiyyəti fələstinli qaçqınların axınından ehtiyat edirdi.
Daha sonra tərəflər keçid məntəqəsinin xarici vətəndaşlar, ikili vətəndaşlığı olan fələstinlilər və humanitar yüklər üçün açılması barədə razılığa gəliblər. Lakin İsrail atəşi dayandırmayıb və keçid məntəqəsi heç açılmayıb. ABŞ prezidenti Co Bayden və Misir prezidenti Əbdülfəttah əs-Sisi "Rəfah" keçidi vasitəsilə humanitar dəhliz açmaq barədə razılığa gəliblər.