Tarix : 21-03-2024, 17:27
Paşinyan Şarl Mişellə bir sıra məsələlər ətrafında danışdı
Brüsseldə keçirilən Nüvə Enerjisi Sammiti çərçivəsində Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan Avropa Şurası İttifaqının prezidenti Şarl Mişellə görüşüb.
Ermənistan hökumətinin mətbuat xidmətinin məlumatına görə, görüş zamanı tərəflər Ermənistan və Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər.
Həmçinin Ermənistan-Azərbaycan sülh prosesi, 14 may və 15 uyul 2024-cü il tarixində Brüsseldə keçirilmiş Mileş-Paşinyan-Əliyev üçtərəfli görüşləri nəticəsində əldə olunan razılaşmaların həyata keçirilməsinin vacibliyi barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər qeyd ediblər ki, Ermənistan və Azərbaycan 1991-ci il Alma-Ata Bəyannaməsi əsasında bir-birinin ərazi bütövlüyünü qarşılıqlı olaraq tanımalı, Ermənistanla Azərbaycan arasında sərhədin müəyyənləşdirilməsi Alma-Ata Bəyannaməsi əsasında həyata keçirilməli, regional infrastrukturlar Ermənistan və Azərbaycanın suverenliyi və yurisdiksiyası altında, qarşılıqlılıq və bərabərlik prinsipləri əsasında həyata keçirilməlidir.
Ermənistanın baş naziri qeyd olunan sazişlərə sadiqliyini bir daha təsdiqləyib və özünün qondarma “sülh kəsişməsi” layihəsini təqdim edib.