Tarix : 21-09-2024, 15:06
Taliban BRICS-ə nümayəndə göndərir - "ŞƏT və Avrasiya İttifaqında da maraqlıyıq"
2021-ci ildən Əfqanıstanda hakimiyyətdə olan Taliban hökuməti də oktyabrda Kazanda keçiriləcək BRICS sammitində iştirak etmək üçün müraciət edib.
Məktub Rusiya prezidentinin köməkçisi Yuri Uşakova ünvanlanıb.
Taliban BRICS sammitinə baş nazirin müavini vəzifəsində olan qruplaşma nümayəndəsi Əbdül Qani Baradarı göndərmək istədiyini bəyan edib.
Əfqanıstanın ticarət naziri vəzifəsində olan Taliban nümayəndəsi Nuriddin Əzizi tərəfindən imzalanmış sənəddə deyilir: “Biz yüksək səviyyəli nümayəndə heyətinin, o cümlədən Əfqanıstanın baş nazirinin müavini Əbdül Qani Baradarın, eləcə də mənim digər iştirakçılarla sammitdə iştirak etməkdə maraqlı olduğumuzu bildiririk”.
Nuriddin Əzizi qruplaşmanın sammitdə iştirakının vacibliyinə diqqət çəkib. Məktubun Rusiya hakimiyyətinə göndərilməsini Əfqanıstandakı Rusiya Biznes Mərkəzinin rəhbəri Rüstəm Xabibulin də təsdiqləyib.
Əfqanıstanın Moskvadakı müvəqqəti işlər vəkili Camal Nasir Qarhval iyun ayında “İzvestiya”ya demişdi ki, Taliban BRICS-in tamhüquqlu üzvü olmaqda maraqlıdır. Onun sözlərinə görə, Taliban hökuməti Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı (ŞƏT) və Avrasiya İqtisadi İttifaqına (Aİİ) da daxil olmaq niyyətindədir.
Qeyd edək ki, əksər dünya dövlətləri tərəfindən terror təşkilatı hesab olunan Taliban qruplaşması 2021-ci ildə Əfqanıstanın BMT səviyyəsində tanınan rəsmi hökumətini silah gücünə devirərək hakimiyyəti ələ alıb və ölkəni "Əfqanıstan İslam Əmirliyi" elan edib.