İran qorxuya düşüb: səmadan zərbə gözləyir
İranda nüvə infrastrukturunu hava zərbələrindən qorumaq üçün genişmiqyaslı təlimlər başlayıb.
Bu barədə "Mehr" agentliyi məlumat yayıb.
Təlimlərə hökumət qərarlarının qəbulunda iştirak edən və ölkənin ən nüfuzlu hərbi-siyasi təşkilatı olan İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) nizami ordusu və aerokosmik qüvvələri iştirak edir.
Təlimin birinci mərhələsində hava hücumundan müdafiə bölmələri Nətənzdəki (Mərkəzi İran) İran zənginləşdirmə mərkəzinin mühafizəsi üzrə məşq edib.
İran İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun aerokosmik qüvvələri hava məkanında bir sıra təhdidlərin meydana gəlməsini simulyasiya edib və elektron müharibə imkanlarını işə salıb.
Qeyd edək ki, Qərb və İsrail mətbuatında ABŞ və İsrailin İranın nüvə obyektlərinə hücum etməyə hazırlaşdığı barədə xəbərlər yayılıb.
ABŞ prezidenti Co Baydenin müşavirlərinin fikrincə, İsrailin hava hücumları nəticəsində İranın hava hücumundan müdafiə sisteminin zəifləməsi İslam Respublikasının nüvə proqramlarına birdəfəlik son qoymaq üçün əlverişli şərait yaradır.