İran generalı ölkəsini ifşa etdi - Şok səs yazısı yayıldı
İran Suriyada ağır məğlubiyyətə uğrayıb, lakin yenə də bu ölkədə fəaliyyət göstərməyə davam edəcək.
Bu barədə İran İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) briqada generalı Behruz Esbati danışıb.
Onun çıxışının audio yazısı "Abdi Media" saytı tərəfindən dərc edilib və "The New York Times"da (NYT) bu barədə məqalə dərc olunub.
Nəşrin yazdığına görə, general ötən həftə Tehrandakı məsciddə çıxış edib və onun çıxışı İran rəhbərliyinin Suriyadakı “strateji itkilərin miqyasını azaltmış” bəyanatları ilə “kəskin ziddiyyət təşkil edib”.
Esbati Rusiyanın İranı satdırdığını bildirib. O qeyd edib ki, Rusiya təyyarələri Suriya üsyançıların əvəzinə açıq əraziləri bombalayıb.
Onun sözlərinə görə, 2024-cü ildə İsrail Suriyadakı İran hədəflərinə hücumlar həyata keçirəndə Rusiya radarları söndürüb, bu hücumlara təsirli şərait yaradıb.
SEPAH generalı, həmçinin bildirib ki, İranın Suriya prezidenti Bəşər Əsədlə münasibətləri onun istefasından əvvəlki aylarda gərgin olub. “Mən hesab etmirəm ki, Suriyanın itirilməsi fəxr olunası bir şeydir. Məğlub olduq və məğlubiyyət çox güclü oldu, çox güclü zərbə aldıq və çox çətin oldu”, - deyə Behruz Esbati vurğulayıb.
Xatırladaq ki, dekabrda Suriyada hakimiyyət “Həyat Təhrir əl-Şam” qruplaşması tərəfindən ələ keçirilib. Əsəd ailəsi ilə birlikdə Rusiyaya qaçıb.