Tarix : 17-02-2025, 12:19
Türkiyə də bu danışıqlarda iştirak etməlidir - Fidan
Türkiyə növbəti dəfə Rusiya və Ukraynaya münaqişənin öz ərazisində həlli ilə bağlı danışıqlar aparmağı təklif edib.
Bunu Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan Münhen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində “TRT World” telekanalına müsahibəsində bildirib.
Hakan Fidan Türkiyənin Moskva və Kiyevlə sıx əlaqələri sayəsində danışıqlar aparanlara digər oyunçulardan daha çox təklif edə biləcəyini vurğulayıb. O, həmçinin qeyd edib ki, münaqişənin davam etdirilməsində maraqlı tərəflər var, lakin atəşkəsə nail olmaq cəhdləri də görünür.
Fidan qeyd edib ki, hər iki tərəf və ABŞ danışıqların ilkin mərhələsindədir və onda belə təəssürat yaranıb ki, ABŞ sülh planı hazırlayır. O, həmçinin münaqişənin həlli yollarının tapılması prosesində Avropa İttifaqı ilə məsləhətləşmələrin vacibliyini vurğulayıb.
Türkiyənin xarici işlər naziri Avropa liderlərinin Ukrayna ilə bağlı danışıqlarda Aİ ilə məsləhətləşmələrin zəruriliyindən danışarkən haqlı olduqlarını deyib. O əlavə edib ki, Türkiyə də bu danışıqlarda iştirak etməlidir, lakin çox vaxt prosesdə iştirak hüququ lazımi səviyyədə tanınmır.