Tarix : 25-02-2025, 18:10
Ermənistan ordusunda 40 ölüm qeydə alınıb
Ermənistan ordusunda qeyri-müəyyən şəraitdə baş verən ölüm halları hazırda ən ciddi problemlərdən biri olaraq qalır.
Bu barədə “Hraparak” qəzetinin məqaləsində bildirilib.
Statistik məlumatlara görə, son illər orduda dinc dövrün ölüm halları nəinki azalmayıb, hətta artıb. Bu günlərdə məlum olub ki, İcevan hərbi hissəsində bir gündə iki əsgər qeyri-döyüş şəraitində dünyasını dəyişib.
Ötən il Ermənistan ordusunda 40 ölüm qeydə alınıb, onlardan 36-sı qeyri-döyüş şəraitində baş verib.
“Hraparak”ın məlumatına görə, xəstə çağırışçılar əsgər aparılır, döyüş postlarına göndərilirlər.
Belə hallara görə məsuliyyət daşıyanlar isə cəzasız qalırlar.
Hüquq müdafiəçisi Nina Karapetyants “Hraparak”a müsahibəsində orduda baş verənlərdən çaşqın olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, dinc dövrdə ölüm hallarının mütəmadi baş verdiyi hərbi hissələr də var ki, belə hallar ümumiyyətlə qeydə alınmır. Bu, müəyyən hissələrdə nizam-intizamın olmamasından xəbər verir.
"Bu problem həmişə olub, amma təəssüf ki, indi daha da kəskinləşib. Sülh dövründə ölüm halları aktuallaşıb. Bu o demək deyil ki, bəzi hissələrdə şərait əlverişlidir, bəzilərində isə yox. Problem nizam-intizamda, məsuliyyət hissi və ardıcıllıqdadır”.
Cinayət işlərinə gəlincə, Karapetyants qeyd edir ki, bir qayda olaraq, onlar heç vaxt açılmır. Ölümün səbəbləri qəsdən adam öldürmədən tutmuş, ehtiyatsızlıq və hərəkətsizliyə qədər müxtəlifdir.
"30 ilə yaxındır ki, dinc dövrdə həlak olan hərbçilərin işi ilə məşğulam və deyə bilərəm ki, bu işlərə göz yumulur. Əsl günahkarlar müəyyən xidmətlərə görə məsuliyyətdən azad edilir, işlər sövdələşmə predmetinə çevrilir. Heç kim başa düşmür ki, dövlətin təhlükəsizliyi təhlükə altındadır. Müstəntiqlər, hərbi polislər, prokurorlar hardadır? Heç nə dəyişməsə, siz kimə lazımdır?” - deyə Karapetyans bildirib.