Tarix : 30-05-2025, 18:18
Meloni Mərkəzi Asiya liderlərini bir araya topladı
Astanada ilk “Mərkəzi Asiya-İtaliya” sammiti keçirilir.
Burada İtaliyanın Baş naziri Ciorcia Meloni, Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev, Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev, Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədov, Qırğızıstan Prezidenti Sadır Japarov və Tacikistan Prezidenti Emoməli Rəhmon iştirak edirlər.
Sammiti giriş sözü ilə açan Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev qeyd edib ki, sammitdə ticarət, investisiyalar, enerji, ekologiya, nəqliyyat, logistika, təhsil, elm kimi sahələrə aid mühüm məsələlər müzakirə olunacaq.
“Sevindirici haldır ki, xarici işlər nazirləri səviyyəsində başlanan siyasi dialoq bu gün yüksək səviyyəyə çıxır. Bu, Mərkəzi Asiyanın geosiyasi əhəmiyyətinin artmasından, region ölkələrinin və İtaliya Respublikasının hərtərəfli regionlararası tərəfdaşlığı gücləndirməklə bağlı səmimi istəyindən xəbər verir”, - deyə o bildirib.
Qazaxıstan Prezidenti qarşıdakı müzakirələrin konstruktiv xarakter daşıyacağına və konkret qərarların qəbuluna səbəb olacağına əminliyini ifadə edib. “Sammitin yekunlarına dair biz əməkdaşlığımızın geniş spektrini əhatə edən birgə bəyannamə qəbul edirik”, - deyə Kasım-Jomart Tokayev əlavə edib.