Zelenski onları "axmaq" adlandırdı
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Rusiyanın 2-3 günlük atəşkəs təklifini sərt şəkildə tənqid edib.
Təklif Rusiya nümayəndə heyəti tərəfindən İstanbulda keçirilən danışıqlarda təqdim olunan memoranduma daxil edilib. Bu barədə Rusiya tərəfdən danışıqlara rəhbərlik edən Vladimir Medinski məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, Rusiya cəbhənin müəyyən sahələrində 2-3 gün müddətinə konkret atəşkəs elan olunmasını təklif edib. "Komandirlər həlak olmuş əsgərlərinin cəsədlərini toplaya bilsinlər deyə bunu təklif etdik. Hava isti keçir, 'boz zona'dakı sanitar vəziyyət kritikdir, epidemiya təhlükəsi var", – deyə Medinski bildirib.
Lakin Zelenski bu təşəbbüsə sərt reaksiya verərək onu "müharibəyə sadəcə qısa fasilə" kimi qiymətləndirib və təklifin müəlliflərini "axmaq" adlandırıb. Ukrayna lideri yalnız tam və şərtsiz atəşkəsin mümkün olduğunu bildirib və ABŞ hakimiyyətini Rusiyaya qarşı sanksiyaların daha sərt şəkildə tətbiqinə çağırıb. "Rusiyanı atəşkəsə məcbur etməyin yolu sərt sanksiyalardır", – deyə Zelenski vurğulayıb.