Tarix : 11-06-2025, 22:10
Son 12 ildə Ukraynaya ilk səfər
Serbiya prezidenti Aleksandar Vuçiç çərşənbə günü Ukraynaya səfər edib.
Bu, onun prezident kimi 12 ildə Ukraynaya ilk səfəri olub.
Serbiya prezidentinin ofisi Vuçiçin bir günlük səfəri zamanı Odessada Ukrayna-Cənub-Şərqi Avropa sammitində iştirak edəcəyini açıqlayıb. Qərb mətbuatı sammitdə Cənub-Şərqi Avropanın 12 ölkəsinin yüksək səviyyəli nümayəndələrinin iştirak edəcəyini yazıb.
"Euronews" bildirir ki, Serbiya prezidentinin sammitdə iştirakı Belqradın Aİ-nin Ukraynadakı müharibə ilə bağlı mövqeyinə yaxınlaşdığını göstərir.
Serbiya Rusiyanın Ukraynadakı müharibəsində özünü neytral ölkə kimi təqdim edir, lakin Vuçiçin Qələbə Günü paradında iştirak etmək üçün Rusiya prezidenti Vladimir Putinin dəvəti ilə bu yaxınlarda Moskvaya səfəri Brüsselin kəskin tənqidinə səbəb olub. Aİ rəhbərliyi kəskin şəkildə xəbərdarlıq edib ki, Vuçiçin Moskvaya səfəri Aİ-yə üzvlük kriteriyalarını pozacaq və ölkənin üzvlük prosesinə zərər verə bilər.
Vuçiçin Odessa sammitində iştirakı Brüsselə Aİ-nin Serbiya ilə genişlənməsi üzrə işləri bərpa etməyə və sürətləndirməyə kömək edəcək. Bu çərçivədə Ukrayna Serbiyaya jest olaraq Kosovonu sammitə dəvət etməyib.