Tarix : 11-07-2025, 15:36
Parlament PKK-ya görə yeni komissiya yaradır
İqtidarın “Terrorsuz Türkiyə”, DEM Partiyasının isə “Sülh və Demokratik Cəmiyyət Prosesi” adlandırdığı bu mərhələdə PKK-nın silahı yerə qoymağa başlamasından sonra Türkiyə Böyük Millət Məclisində (TBMM) müvafiq iş başlayıb.
TBMM sədri Numan Kurtulmuş gələn həftə bu proses çərçivəsində parlamentdə yeni komissiyanın qurulması üçün siyasi partiyaların qrup sədr müavinləri ilə toplantı keçirməyi planlaşdırır. Bu toplantıda siyasi partiyaların həmin komissiyanın iş prinsipi və strukturu ilə bağlı təklifləri müzakirə olunacaq.
Məclis komissiyası qurulduqdan sonra müvafiq dövlət qurumları üzvləri məlumatlandıracaq. Komissiyada razılaşdırılmış sənədlər qanunvericilik prosedurları çərçivəsində plenar iclasda müzakirə olunacaq. “Cəza qanunvericiliyi”ndə ediləcək dəyişikliklər də bu komissiyada formalaşacaq.
Məclis ayın sonuna doğru tətilə çıxacağı üçün ilk hüquqi tənzimləmələr yeni qanunverici il başladıqdan sonra - 1 oktyabrdan etibarən Məclisin gündəliyinə daxil olacaq.