İsrailin razılığı olmasa, Fələstin dövləti qurula bilməz!
ABŞ dövlət katibi Marko Rubio bəzi Qərb ölkələri liderlərinin Fələstin dövlətinin tanınması ilə bağlı son qərarlarını rədd edib və onları “qeyri-adekvat” adlandırıb.
Rubio “Fox Radio”ya müsahibəsində bildirib: “Bu ölkələrin heç birinin Fələstin dövləti yaratmaq imkanı yoxdur”. O əlavə edib ki, İsrail razılaşmasa, heç bir Fələstin dövləti ola bilməz.
Rubio daha sonra deyib: “Onlar sizə bu Fələstin dövlətinin harada olduğunu belə deyə bilməzlər. Onu kimin idarə edəcəyini də bilmirlər. Məncə, bu bəyanatlar konstruktiv deyil”.
HƏMAS-ın hələ də 20 nəfəri girov saxladığını və 50-dən çox adamın cəsədinin onun əlində olduğunu vurğulayan Rubio, sözügedən Qərb ölkələrini bu qruplaşmanı dəstəkləməkdə ittiham edib. O vurğulayıb: “Belə çıxır ki, HƏMAS tərəfi Fələstin dövlətçiliyini təmsil edir. Deməli, siz bu mükafatı onlara təqdim edirsiniz”.
Təşəbbüsə qoşulan ölkələr isə bunun mükafat olmadığını, əksinə, regionda sülhün bərqərar olması üçün ilkin şərt olduğunu bildiriblər.
Rubio, həmçinin iddia edib ki, son bəyanatlar tərəflər arasında davam edən atəşkəs danışıqlarına zərər verir. Onun sözlərinə görə, bu qərarlar bir çox hallarda daxili siyasətlə bağlıdır. Bəzi ölkələr geosiyasi nəticələrdən asılı olmayaraq, tərəf tutmaq üçün daxili təzyiqlərlə üzləşir. “Onlar, əslində, işə zərər verirlər, kömək etmirlər, çünki həmin bəyanatlar indi atəşkəslə razılaşmamaq və girovları azad etməmək üçün bütün səbəbləri olan HƏMAS-ı həvəsləndirmək və mükafatlandırmaqdan başqa heç nəyi dəyişməyəcək”, -deyə Rubio əlavə edib.
Rubio bütün bu ölkələri 20 canlı girovu dərhal azad etmək üçün HƏMAS-a təzyiq göstərmək üçün birləşməyə çağırıb. Onun bu müraciəti Fransa, Böyük Britaniya, Kanada, Maltanın liderlərinə ünvanlanıb. Həmin dövlətlərin qərarlarının sentyabrda keçiriləcək BMT Baş Assambleyası zamanı rəsmiləşdiriləcəyi gözlənilir.