Tarix : 29-08-2025, 17:46
Zaxarova Paşinyanın iddiasına cavab verdi
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova Ermənistanın Baş naziri Paşinyanın “9 noyabr 9 noyabrda qaldı” sözlərini şərh edib.
Zaxarovanın sözlərinə görə, Paşinyanın dediyinin əksinə olaraq 2020-2022-ci illərin üçtərəfli razılaşmaları qüvvədə qalır.
“Onun danışdığı üsluba deyil, faktlara münasibət bildirək. Faktlar indiki sənədlərdir. Mən eşitməmişəm ki, kimsə onlardan imtina edib, ya da rədd edib", - Zaxarova vurğulayıb.
O, misal olaraq deyib ki, indi hamı 1990-cı illərin sənədlərinə istinad edir. “Onlar da keçmişdəndir, amma hamı onlara istinad edir”.
Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyan Ermənistan, Rusiya və Azərbaycan liderlərinin 9 noyabr 2020-ci il üçtərəfli bəyanatının qüvvədən düşdüyünü bildirib. Ötən gün brifinqdə bu məsələyə toxunan Baş nazir deyib ki, “noyabrın 9-na qayıtmağa ehtiyac yoxdur”.