Tarix : 13-09-2025, 17:39
Rusiyaya sanksiya tətbiq etməyə hazıram - Tramp
ABŞ prezidenti Donald Tramp NATO ölkələrini Rusiya neftinin alınmasını dayandırmağa və Çinə yüksək tariflər tətbiq etməyə çağırıb.
Bu barədə Tramp “Truth Social” şəbəkəsində paylaşım edib.
Onun sözlərinə görə, bu addımlar Moskvanın Pekindən asılılığını zəiflədəcək və müharibənin sonunu yaxınlaşdıracaq.
“Hazıram ciddi sanksiyalar tətbiq etməyə hazıram, amma yalnız o halda ki, NATO ölkələri eyni addımı atsın və Rusiya neftini almağı dayandırsın. Bəzi dövlətlərin hələ də bu nefti alması şokedicidir və danışıqlarda mövqeyi zəiflədir. Əlavə olaraq, NATO Çinə 50-100 faiz tariflər tətbiq etməli, müharibə bitəndən sonra isə bunları ləğv etməlidir. Bu, Rusiyanın Çindən asılılığını qıracaq”.
O, həmçinin iddia edib ki, əgər özü prezident olsaydı, müharibə heç vaxt başlamazdı:
“Bu, Trampın müharibəsi deyil, Bayden və Zelenskinin müharibəsidir. Mən sadəcə onu dayandırmaq və minlərlə həyat xilas etmək istəyirəm. Yalnız ötən həftə 7 mindən çox insan həyatını itirib”.
Tramp qeyd edib ki, NATO onun planına əməl etsə, müharibə qısa müddətdə başa çatacaq: “Əks halda siz yalnız mənim, həmçinin ABŞ-ın vaxtını, enerjisini və pullarını itirirsiniz”.