Tarix : 16-09-2025, 19:10
İsrail ordusu Yəməni bombaladı
İsrail ordusu Yəməndə husi hərəkatına məxsus hədəflərə qarşı növbəti hava zərbələri endirib.
İsrail Müdafiə Qüvvələrinin məlumatına görə, hədəf liman şəhəri Hodeydədə yerləşən və “husi üsyançıları tərəfindən İran rejimindən gətirilən silahların daşınması üçün istifadə olunan” hərbi infrastruktur obyektləri olub.
İsrail ordusu bəyan edib ki, hücum son günlərdə husilərin İsrail ərazisinə pilotsuz uçuş aparatları və “yer-yer” tipli raketlər atmasına cavabdır:
“İsrail Müdafiə Qüvvələri təkrarlanan hücumlara qarşı sərt tədbirlər görməkdə davam edəcək və İsrail vətəndaşlarına qarşı hər hansı təhlükəni məsafəsindən asılı olmayaraq aradan qaldırmaqda qətiyyətlidir.”
İsrailin müdafiə naziri İsrael Kats bildirib ki, zərbələr husilərə qarşı tətbiq edilən dəniz və hava blokadasının möhkəmləndirilməsi məqsədi daşıyır:
“İsrail Hərbi Hava Qüvvələri Hodeydə limanını vurdu ki, husilərin silah təchizatının qarşısı alınsın. Cavab hücumları olacağı təqdirdə yeni zərbələr endiriləcək.”
Beynəlxalq dəniz monitorinqi məlumatlarına əsasən, hücum anında Hudeyda limanı akvatoriyasında təxminən onadək gəmi olub.
Husi hərəkatına məxsus “Al Masirah” telekanalı İsrailin liman və ətraf ərazilərə 12 hava zərbəsi endirdiyini açıqlayıb.