Tarix : 11-10-2025, 16:11
Türkiyə Qəzzaya əsgər göndərir - Parlament məsələyə baxacaq
Türk əsgərlərinin “Qəzzanın güc bölmələri”ndə iştirakını nəzərdə tutan prezidentin qərar layihəsi ekspert qiymətləndirmələri başa çatdıqdan sonra Türkiyə parlamentinə təqdim olunacaq.
Bu barədə “TRT Haber” məlumat yayıb.
Ədalət və İnkişaf Partiyasının fraksiya sədri Abdulla Gülər ​​bildirib ki, artıq Xarici İşlər Nazirliyi, Milli Müdafiə Nazirliyi və Milli Kəşfiyyat Xidməti məsələnin təfərrüatları üzərində işləyir.
O qeyd edib ki, əvvəlcə çərçivə və şərtlər hazırlanacaq - məsələn, qətnamənin müddəti, səlahiyyətlərinin xüsusiyyətləri və Qəzzadakı vəziyyətin xüsusiyyətləri.
Gülər ​​əlavə edib ki, bu ay müddəti bitən digər qətnamələr də (Suriya-İraq, Livan, Mərkəzi Afrika və Mali ilə bağlı) parlamentə təqdim olunacaq. Bütün şöbələr təhlillərini başa vurduqdan sonra sənəd parlament rəhbərliyinə göndəriləcək.
Bundan əlavə, Gülər ​​Türkiyənin “Fələstin xalqının tərəfində qaldığını” və bu istiqamətdə tələb olunan bütün lazımi təşəbbüslərin parlamentə gətiriləcəyini vurğulayıb.