Türkiyə tarixi sənədə imza atdı - DETALLAR
Türkiyə və İraq su ehtiyatlarının idarə olunması sahəsində əməkdaşlıq haqqında tarixi saziş imzalayıb.
Sənəd Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidanın Bağdada səfəri çərçivəsində imzalanıb. O, səfər zamanı İraqın xarici işlər naziri Fuad Hüseynlə danışıqlar aparıb.
İraq XİN rəhbəri bildirib ki, iki ölkə arasında ticarət, iqtisadiyyat və enerji sahələrində olduğu kimi, su məsələsində də qarşılıqlı maraqlara əsaslanan möhkəm tarixi və coğrafi əlaqələr mövcuddur.
“Bu gün imzalanan sənəd İraq və Türkiyə münasibətləri tarixində mühüm dönüş nöqtəsidir. Su ehtiyatları sahəsində əməkdaşlıq barədə razılaşma münasibətlərimizin yeni mərhələsidir,” - deyə Fuad Hüseyn qeyd edib.
Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan isə razılaşmanı “son dərəcə əhəmiyyətli və iki ölkə münasibətlərində ilk belə addım” adlandırıb:
“Uzun illərdir Türkiyə və İraq su ehtiyatlarının daha səmərəli istifadəsi yollarını axtarırdı. İki il yarım əvvəl Bağdada səfərim zamanı İraqın Baş naziri Məhəmməd Şiya əs-Sudani ilə iki mərhələli yanaşma barədə razılaşmışdıq. Birinci mərhələ su ehtiyatlarından optimal istifadə yollarının müəyyənləşdirilməsi, ikinci mərhələ isə İraqın su infrastrukturunun və suvarma sistemlərinin müasirləşdirilməsi idi. Bu istiqamətlərdə intensiv iş aparılıb.”