Tarix : 29-11-2025, 20:13
“Zelenskiyə qarşı kin saxlamıram” - Yermak
Ukrayna Prezident Administrasiyasının keçmiş rəhbəri Andrey Yermak istefasından sonra ilk dəfə açıqlama verib.
28 noyabrda vəzifədən azad edilməsinə baxmayaraq, prezident Volodimir Zelenskiyə qarşı heç bir narazılığı olmadığını bildirib.
“O, bu işdən əvvəl də mənim dostum idi, bundan sonra da dostum olaraq qalacaq. Ona qarşı kin saxlamıram”, - Yermak "Financial Times" nəşrinə deyib.
Keçmiş administrasiya rəhbəri ABŞ Prezidenti Donald Trampın irəli sürdüyü sülh planı üzrə danışıqlara da toxunub. Yermakın sözlərinə görə, onun rəhbərlik etdiyi Ukrayna nümayəndə heyəti Cenevrədə amerikalı tərəfdaşlarla birlikdə mühüm dəyişikliklərə nail olub.
“Bizim rəhbərliyimiz altında sənəd 28 maddədən 19 maddəyə endirildi. Yeni variant Ukrayna üçün daha qəbulolunandır,” - Yermak vurğulayıb.
O bildirib ki, sənəddə hələ razılaşdırılması çətin olan bəzi məqamlar qalıb, lakin onların da razılaşdırılmasının mümkün olduğuna inanır.
Yermak əlavə edib ki, bütün təzyiqlərə baxmayaraq, prezident Zelenski ölkənin təhlükəsizliyinə və suverenliyinə zidd heç bir sənədi nə imzalayacaq, nə də təsdiq edəcək: “Prezident, təzyiqlər olsa belə, Ukraynanın maraqlarına uyğun olmayan heç nəyi qəbul etməyəcək.”