Tarix : 30-11-2025, 23:00
Zelenski xəbərdarlıq etdi: “...çox şey dəyişə bilər”
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski ilə NATO-nun Baş katibi Mark Rutte arasında telefon danışığı olub.
Zelenski “Teleqram” səhifəsində müzakirələrin Ukrayna üçün əhəmiyyətli olduğunu bildirib.
"Bu, vacib günlərdir və çox şey dəyişə bilər. Biz yaxından əlaqələndiririk və birgə fəaliyyət və ümumi mövqelər fəaliyyətimizdə, bütün tərəfdaşlarımızın fəaliyyətində son dərəcə təsirli olacaq", - deyə o, söyləyib.
Zelenski, həmçinin Avropa Komissiyasının Prezidenti Ursula Fon der Lyayenlə telefon danışığı apardığını açıqlayıb. O qeyd edib ki, Ukrayna Aİ ilə səylərini koordinasiya edir və diplomatik vəziyyət müzakirə olunan mövzular arasındadır.
"Biz diplomatik vəziyyəti müzakirə etdik və əsas məsələlər üzrə ortaq fikrimiz var. Həmçinin Ursulanın Rusiyanın infrastruktur və enerjiyə davamlı hücumları qarşısında dayanıqlılığımızı gücləndirmək zərurətinə çox diqqətli olması vacibdir",- deyə Zelenski bildirib.
Qeyd edək ki, noyabrın 29-da Ukrayna nümayəndə heyəti sülh planını müzakirə etmək üçün ABŞ-a yola düşüb. Mayamidə danışıqlar bu gün başlayıb və hazırda davam edir. Məlumdur ki, ABŞ Ukrayna ilə sülh planının iki əsas bəndi - ərazi məsələləri və təhlükəsizlik təminatları üzrə bütün mübahisələri bir gün ərzində həll etmək istəyir.