Putin şərtlər daxilində müharibəni dayandırmağa hazırdır
Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan Rusiya prezidenti Vladimir Putinin müəyyən şərtlər yerinə yetirildiyi təqdirdə Ukraynadakı hərbi əməliyyatları dayandırmağa hazır olduğunu açıqlayıb.
Bu barədə Almaniyanın “Welt am Sonntag” qəzeti məlumat yayıb.
Məlumata görə, Rusiya-Ukrayna münaqişəsinin həlli ilə bağlı hazırda müzakirə olunan razılaşma təkcə müharibənin bitməsi üçün deyil, həm də Avropada uzunmüddətli sülh və sabitliyin təmin edilməsi üçün vacibdir.
"Görürəm ki, Rusiya və Ukrayna tərəfindən sülh müqaviləsi imzalamaq istəyi artmaqdadır. Bu müharibə Rusiyaya iqtisadi və sosial ziyan vurur. Sülh razılaşması əldə olunarsa, bölgədə 70 il və ya daha uzun müddət sülh bərqərar ola bilər", - deyə Türkiyənin xarici siyasət rəsmisi bildirib.
Hakan Fidan xatırladıb ki, Ankara Suriya və Liviyada da Moskva ilə toqquşub, lakin avropalılardan fərqli olaraq, heç vaxt dialoqu dayandırmayıb.