Tarix : 11-12-2025, 17:51
II Qaregin çağırış etsə, hər şeyə hazırıq! - Sarkisyan
Ermənistanın üçüncü prezidenti Serj Sarkisyan müxalifətin indiyə qədər birləşməyə nail olmadığına görə təəssüflənir.
Bu barədə Sarkisyan erməni jurnalistlərlə söhbətində deyib.
"Düşünmürəm ki, bütün müxalifət qüvvələri baş verənləri sakitcə izləyirlər və ya bundan zövq alırlar. Amma birləşmə və birgə mübarizə problemi mövcuddur. Təəssüf ki, bu, həll olunmayıb. Amma siz istəyirsiniz ki, mən indi müxalifəti tənqid edim?!" - deyə o, müxalifətin kilsəni müdafiə etmək üçün mümkün hərəkətləri ilə bağlı suala cavab verərkən bildirib.
Sarkisyan qeyd edib ki, o və komandası bütün ermənilərin Katolikosu II Qareginin çağırışı ilə istənilən addımı atmağa hazırdırlar.
Sarkisyanın sözlərinə görə, onlar kilsə ilə bağlı məsələlərdə heç bir müstəqil hərəkətə keçməyəcəklər.
Ermənistan hakimiyyəti ilə Erməni Apostol Kilsəsi arasında qarşıdurma Baş nazir Nikol Paşinyanın ruhanilərə qarşı sərt çıxışlarından və dövlət üçün əsas rol oynayan katolikosun seçilməsi prosedurunu dəyişdirmək təşəbbüsündən sonra daha da şiddətlənib. Bu fonda üç yeparxiyanın rəhbəri - arxiyepiskoplar Baqrat Qalstanyan və Mikael Ajapaxyan, yepiskop Mkrtiç Proşyan və Eçmiədzin Ana Taxtının kanslerliya rəhbəri Arşak Xaçatryan müxtəlif ittihamlarla həbs olunublar.
Kilsəni müdafiə edən sahibkar Samvel Karapetyan da həbs edilib.
27 noyabrda Ermənistan Apostol Kilsəsinin bir qrup iyerarxı tərəfindən imzalanan bəyanat hökumətyönlü sosial mediada yayıldıqdan sonra gərginlik daha da artıb. Onlar katolikos II Qaregini internetdə yayılan intim videolara istinad edərək arxiyepiskop Arşak Xaçatryanın "küfr əməlini" ört-basdır etməyə çalışmaqda ittiham ediblər. Onlar iddia etdilər ki, Patriarx bununla "küfrü himayə edir". Elə həmin gün bəyanatın müəllifləri Baş nazir Paşinyanla görüşüblər. Noyabrın 29-da 10 nəfər din xadimi katolikosu könüllü olaraq taxtdan imtina etməyə çağıran və onu özbaşına idarəetmə, siyasi müdaxilə və kilsə başçısının missiyası ilə uyğun gəlməyən digər hərəkətlərdə ittiham edən yeni bir bəyanat yayıb.