Tarix : 21-12-2025, 09:20
Qırğızıstan prezidenti Rusiyada səfərdədir
Qırğızıstan prezidenti Sadır Japarov Ali Avrasiya İqtisadi Şurasının (AİİŞ) iclasında və MDB üzv dövlətlərinin dövlət başçılarının Sankt-Peterburqda keçirilən qeyri-rəsmi görüşündə iştirak etmək üçün Rusiyaya işgüzar səfərə gəlib.
Bu barədə Qırğızıstan liderinin mətbuat xidmətinin açıqlamasında deyilir.
"Prezident Sadır Japarov Rusiyaya işgüzar səfərə gedib. Səfər zamanı Qırğızıstan və Rusiya liderləri arasında görüş planlaşdırılır. Sadır Japarov həmçinin Ali Avrasiya İqtisadi Şurasının iclasında və Müstəqil Dövlətlər Birliyi dövlət başçılarının qeyri-rəsmi görüşündə iştirak edəcək", - məlumatda qeyd edilib.
Bildirilir ki, Japarovu Pulkovo hava limanında Sankt-Peterburq qubernatoru Aleksandr Beqlov və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Mətbuat xidməti tədbirlərin Avrasiya inteqrasiyası, ticarət, iqtisadi və maliyyə əməkdaşlığının dərinləşdirilməsi və enerji əməkdaşlığı ilə bağlı müzakirələri əhatə edəcəyini açıqlayıb: "Səfərdən sonra Ali Avrasiya İqtisadi Şurasının iclasının gündəliyinin bir hissəsi olaraq müvafiq qərarların və sənədlərin qəbul edilməsi gözlənilir".