Tarix : 28-01-2026, 18:20
Rusiya Zelenskini Moskvaya dəvət etdi
ABŞ prezidenti Donald Tramp Rusiyaya Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski ilə Rusiya prezidenti Vladimir Putin arasında mümkün görüşü nəzərdən keçirməyi təklif edib.
Bu barədə Rusiya prezidentinin köməkçisi Yuri Uşakov açıqlama verib.
Uşakovun sözlərinə görə, Vladimir Putin jurnalistlərlə ünsiyyətdə bir neçə dəfə bildirib ki, əgər Zelenski doğrudan da görüşə hazırdırsa, Moskva onu qəbul etməyə hazırdır və onun təhlükəsizliyi, eləcə də danışıqlar üçün lazımi şərait tam şəkildə təmin olunacaq.
Kremlin nümayəndəsi vurğulayıb ki, Rusiya tərəfi Putinlə Zelenski arasında təmaslardan imtina etmir, lakin belə görüşlər əvvəlcədən ciddi şəkildə hazırlanmalı və konkret nəticələrə yönəlməlidir. Onun sözlərinə görə, əsas şərt danışıqların real və müsbət nəticə verməsidir.
Putin və Zelenski arasında mümkün görüş məsələsi yanvarın 23–24-də ABŞ, Rusiya və Ukrayna nümayəndə heyətlərinin Əbu-Dabidə keçirdiyi üçtərəfli danışıqlardan sonra yenidən gündəmə gəlib. Həmin danışıqlar hər üç ölkə tərəfindən müsbət qiymətləndirilib.
Xatırladaq ki, 2025-ci ilin sentyabrında Vladimir Putin Volodimir Zelenski ilə görüş ehtimalını istisna etməmiş və danışıqların Moskvada keçirilməsini təklif etmişdi. Ukrayna prezidenti isə cavabında bu təklifin Rusiya tərəfinin hələlik belə bir görüşə hazır olmadığını göstərdiyini bildirmişdi.